Інформація
Заява на призначення пенсії онлайн з Дія.Підпис
14:11 25.04.2025
У березні домогосподарствам, у яких середньомісячний сукупний дохід зменшився або збільшився більш як на 50%, органи Пенсійного фонду України перерахували розмір призначеної житлової субсидії.
Ознайомитись з інформацією про оновлений розмір виплати можливо в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, зробивши кілька кроків.
Крок 1. Зайдіть на вебпортал Фонду – www.portal.pfu.gov.ua.
Крок 2. Авторизуйтесь за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або “Дія.Підпису“, або ID.GOV.UA. Увійдіть в особистий кабінет.
Крок 3. У меню ліворуч оберіть рубрику “Моя субсидія“,зайдіть в неї та ознайомтесь із розміром оновленої виплати.
Довідково
Проведення відповідного перерахунку передбачено пунктом 92 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”.
11:38 15.04.2025
Якщо пільговик із поважних причин (військова служба, хвороба, інвалідність тощо) самостійно не може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України, подати заяву на призначення пільг від імені ветерана війни можуть члени його родини. Таким членом сім’ї є, зокрема, дружина (постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395 “Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу”).
Для призначення пільги потрібно подати:
заяву про внесення відомостей до Реєстру пільговиків (постанова Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117);
заяву про надання пільг (постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373);
копію посвідчення ветерана (е-посвідчення ветерана).
Водночас замість двох окремих заяв, за експериментальним проєктом, можна подати одну спрощену – про взяття на облік та про надання пільг (постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395).
У заяві для зарахування призначених пільг зазначаються реквізити банківського рахунка пільговика (військовослужбовця).
11:37 15.04.2025
Законодавством передбачено, що на підставі витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ) можуть надаватися пільги учасникам бойових дій, які, зокрема, перебувають на військовій службі (постанова Кабінету Міністрів від 13.12.2024 № 1420 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо використання витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни для отримання пільг деякими категоріями осіб”).
Тобто органи Пенсійного фонду України на підставі витягу з ЄДРВВ, який підтверджує пільговий статус учасника бойових дій, можуть внести інформацію про вашого сина (учасника бойових дій, який потрапив у полон) до Реєстру осіб, які мають право на пільги, та призначити йому пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Для оформлення пільг до органу Пенсійного фонду України вам потрібно подати:
витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ), який виданий за вашим запитом та підтверджує наявність у вашого сина статусу учасника бойових дій;
заяву про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги (постанова Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117);
заяву про надання пільг (постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373)
або
замість двох окремих заяв про внесення відомостей до Реєстру пільговиків та про надання пільг, за експериментальним проєктом, можна подати одну спрощену – про взяття на облік та про надання пільг (постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395).
У заяві зазначаються реквізити банківського рахунка пільговика, на який здійснюватиметься переказ коштів.
Крім того, у зв’язку з перебуванням сина в полоні ви можете подати заяву довільної форми про виплату призначених пільг на свій банківський рахунок.
11:35 15.04.2025
Що потрібно знати отримувачам субсидії: закінчується опалювальний період
У квітні закінчується опалювальний сезон, а з 1 травня органи Пенсійного фонду України визначать право на отримання житлових субсидій на наступний період (до 30 квітня 2026 року). Як правило, одержувачам, які отримували житлову субсидію в попередньому періоді, виплату буде призначено автоматично, на підставі наявної в Пенсійному фонді України інформації (якщо не змінилися дані про майновий стан та/або склад домогосподарства, відсутня заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг). Водночас деяким категоріям громадян субсидію на новий період буде призначено за їхнім зверненням із новою заявою та декларацією про доходи та витрати (або спрощеною заявою). За особистим зверненням житлова субсидія на наступний період призначається, зокрема, якщо: у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи; члени домогосподарства сплачують житлово-комунальні послуги, проживаючи в орендованому житловому приміщенні; кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих; член домогосподарства звертається за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Важливо! Субсидіанти зобов’язані повідомити інформацію про зміни у складі домогосподарства чи майновому стані його членів протягом 30 днів. Як враховуються доходи? Якщо житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону (з травня), для розрахунку житлової субсидії враховується середньомісячний сукупний дохід за III і IV квартали попереднього календарного року. При цьому пенсійна виплата враховується в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року. Як подати документи для призначення житлової субсидії? Подати документи на призначення житлової субсидії до органів Пенсійного фонду України можна в один із обраних способів: звернутись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України; надіслати поштою на адресу органу Пенсійного фонду України; онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Крім того, документи на призначення субсидії можна подати через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, центру надання адміністративних послуг та через портал “Дія”. Довідково Питання надання житлових субсидій регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 „Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”.11:34 15.04.2025
27 березня набув чинності Закон України від 27.02.2025 № 4280-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України“, яким внесено зміни до законів України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванняˮ та “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхуванняˮ.
Важливо!
Закон вводиться в дію з 1 січня 2026 року.
Відповідно до змін платником єдиного внеску за осіб, стосовно яких згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (крім військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, в тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов’язок і військову службу", та отримують грошове забезпечення)", є Пенсійний фонд України.
Тобто Пенсійний фонд України визначений страхувальником для:
🔘цивільних, які набули статусу осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
🔘осіб, які проходили військову службу, крім тих, кому виплачувалось грошове забезпечення.
Нарахування та сплата єдиного внеску, здійснюються Пенсійним фондом України:
🔘за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу;
🔘за весь період позбавлення особи особистої свободи та протягом шести місяців після звільнення за даними Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
11:33 15.04.2025
Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для страхових виплат, є 12 календарних місяців роботи перед місяцем, в якому стався нещасний випадок, за тим місцем роботи, де нещасний випадок мав місце.
Якщо людина працювала на підприємстві, де стався страховий випадок, менше 12 календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до останнього числа місяця).
У разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць, середній заробіток обчислюється за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.
Якщо ж у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку заробітку в людини з поважних причин не було взагалі, або страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата визначається, виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання права на страхову виплату. У разі коли тарифна ставка не встановлена, розрахунок проводиться з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленої законом на день настання права на страхову виплату.
Довідково
Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.
11:29 15.04.2025
Пільговик має право на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг протягом 12 місяців із місяця визначення відповідного права, але не більше ніж до останнього дня календарного року (пункт 10 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389).
Після закінчення зазначеного терміну автоматично визначається право на отримання пільг на новий період.
Медичні та фармацевтичні працівники, які працювали в сільській місцевості та проживають там після виходу на пенсію, мають право на пільгу в розмірі 100% знижки плати за житло з опаленням та освітленням у межах встановлених норм.
Пільга надається за умови, що середньомісячний сукупний дохід пільговика за попередні шість місяців перед місяцем визначення відповідного права не перевищує рівня доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2025 році – 4 240 грн).
Для визначення права на отримання пільги на наступний календарний рік (з січня 2025 року) Пенсійним фондом України враховуються доходи пільговика за III і IV квартали попереднього року.
Оскільки ваш середньомісячний сукупний дохід за III і IV квартали 2024 року не перевищив 4 240 грн, ви маєте право на пільги до 31 грудня 2025 року.
11:25 15.04.2025
Чи враховується при перерахунку пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру отримана заробітна плата?
Щоб врахувати заробітну плату, яку пенсіонер, працюючи, отримував після призначення чи попереднього перерахунку пенсії, мають бути дотримані дві умови. Перша: після призначення / попереднього перерахунку пенсії пенсіонер набув не менше як 24 місяці страхового стажу. Друга: заробітну плату враховувати доцільно. Тобто заробітна плата, обчислена за всі періоди страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року до 28 лютого 2025 року або будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року (якщо людина надавала довідку про заробітну плату) та всі періоди страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року до 28 лютого 2025 року, є вищою, ніж та, що враховувалась для обчислення пенсії до перерахунку. Якщо після призначення пенсії пенсіонер набув 24 місяці страхового стажу, але зарплата є меншою, ніж та, з якої було обчислено розмір пенсії, то її враховувати не доцільно. Тож враховують тільки страховий стаж, набутий після призначення / попереднього перерахунку пенсії, а заробіток залишається без змін. Важливо! При обчисленні заробітку показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення / попереднього перерахунку пенсії людини, не змінюється.12:32 11.04.2025