Обережно – сказ! Що варто знати і як уберегтися!

Дата: 20.11.2022 19:44

З далекої давнини собака живе поряд з людиною. Він став не лише помічником на полюванні, захисником і охоронцем, а й постійним супутником і вірним другом.

В наші дні дресированих собак використовують в різних видах служб, в народному господарстві, в науці.

Спілкування з тваринами, зокрема з собаками, збагачує духовний світ людини, відіграє важливу роль у вихованні любові до природи та екологічної свідомості у дітей. Останнім часом все більшої популярності набуває такий вид лікування, як пет-терапія (зоотерапія, анімалотерапія), де широко використовують лікування людей за допомогою собак, коней, птахів, кроликів тощо. Мета такої терапії полягає у поліпшенні соціальних, емоційних, або когнітивних функцій пацієнта. Прихильники стверджують, що тварини можуть бути корисні для навчання та збільшують мотивацію до життя її учасників.

Однак, при всьому цьому потрібно пам’ятати, що собаки нерідко вражаються заразними хворобами, в тому числі такими, що становлять небезпеку людині.

До особливо небезпечних хвороб належить сказ. Сказ - заразна хвороба людей і тварин, передається головним чином, при покусах хворими на сказ тваринами. Ця хвороба не виліковується! Дана ситуація в наш час ускладнюється в зв’язку з бойовими діями і забороною на відстріл лисиць, які є основними переносниками сказу в дикій природі.

Слід пам’ятати, що збудник сказу з'являються в слині хворої тварини за 5-7 днів до того, як стало помітно, що тварина захворіла. Отже, іноді цілком здорова на вигляд тварина може при покусах викликати захворювання на сказ.

Запобігання поширенню цієї страшної хвороби залишається однією з важливих проблем не лише ветеринарної, а й гуманної медицини.

Ветеринарною службою розроблено комплекс профілактичних та оздоровчих заходів щодо сказу тварин. Вони зовсім прості. Головне – суворо дотримуватися усіх правил утримання собак, а саме:

• охороняйте їх від укусів інших тварин;
  • регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам, в тому числі сторожовим та мисливським, а також котам;
  • зареєструйте свого домашнього улюбленця в найближчій державній установі ветеринарної медицини;
  • не допускайте контакту дітей з безпритульними тваринами;
  • виводьте собак на прогулянку в наморднику та на повідку;
  • не заводьте собак та кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної установи.

При виявленні трупів лисиць не знімайте з них шкіру і терміново повідомте

державну ветеринарну установу.

Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

• негайно промити мильною водою місце укусу чи обслинення;
  • краї рани обробити 70  спиртом чи 5% настоянкою йоду та накласти стерильну пов’язку;
  • якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;
  • ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;
  • звернутись до медичного закладу для отримання допомоги та повідомити державну установу ветеринарної медицини;
  • тварину ізолювати і спостерігати за нею протягом 15 днів;
  • постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання і рятує життя;
  • обслинений одяг забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці (бажано під прямим сонячним промінням) і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити;

Пам’ятайте, що сказ – хвороба невиліковна. Нехтування та байдужість до проведення профілактичних щеплень може призвести до захворювання та загибелі Ваших чотирилапих улюбленців та стати загрозою здоров’ю Вашої сім’ї. Надзвичайно важливо, щоб самі люди усвідомили всю серйозність цієї проблеми.

Любіть і турбуйтеся про своїх чотирилапих улюбленців і вони віддячать вам сторицею.

Ізяславська державна лікарня ветеринарної медицини і ветустанови району регулярно вакцинують собак і котів проти сказу.

За додатковою інформацією звертайтеся до ІРДЛВМ за номером телефону (03852)4-20-97, (03852)4-11-62 або пишіть на e-mail: vetmediz@ukr.net. Мирного неба над головою!