Плужненська громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Сказ та його профілактика

Дата: 02.04.2025 11:35
Кількість переглядів: 14

Фото без опису

 

  На території  Ізяславської та Плужненської  територіальних громад в першому кварталі поточного 2025 року збільшилася кількість постраждалих від укусів тварин, що викликає занепокоєння, адже в кінці минулого  року на  нашій території було діагностовано лабораторно підтверджений випадок сказу у кота та в  січні місяці при дослідженні голів  відстріляних  на цих же територіях лисиць, в 50 %  лисів лабораторно підтверджено сказ.

Загроза більш ніж очевидна, враховуючи, що із 17 осіб, постраждалих від покусів, лише в 3- випадках здійснювався ветеринарний  нагляд за тваринами, 14 особам призначено профілактичне антирабічне лікування, оскільки вони постраждали від укусів безпритульними  тваринами.

 Сказ – гостре інфекційне захворювання, яким хворіють як тварини так може захворіти і людина. В Україні в 2024 році вже були зареєстровані смертельні випадки  від сказу  людей. Зараження відбувається при укусі хворої тварини  та попаданні слини на пошкоджені шкірні чи слизові покрови.  Час від покусу до початку хвороби у людини триває від 1 до 3 місяців і може тривати навіть більше 1 року. І лише проведення профілактичного антирабічного лікування , яке,  здійснюється безкоштовно, може попередити цю страшну недугу.   Клінічні прояви захворювання на сказ: підвищена нервова напруга, боязнь води, світла, навіть рух повітря спричиняє значні страждання, параліч і закінчується смертю. Якщо людина захворіла,вилікувати її вже неможливо.

На сказ хворіють теплокровні тварини, як дикі, так і домашні, які заразилися від хворих. Інкубаційний період захворювання у тварин значно менший, до 10-15 днів. Тварини стають агресивними, нападають та кусають інших тварин та  людей. На сказ можуть хворіти також гризуни, летючі миші. 

           При укусі  твариною,  місце укусу  слід промити великою кількістю води з милом та обробити 70% спиртового розчину настою йоду. А потім негайно звернутися до сімейного лікаря  по скерування для надання медичної допомоги лікарем-рабіологом-травматологом, або звертатися в відділення невідкладної медичної допомогою лікарні . Ні в якому разі не слід вбивати  тварину, яка покусала, адже  за нею має здійснюватися ветеринарний нагляд. Якщо ж тварина загинула - на дослідження направляється її голова.

  Лікар-рабіолог, оглянувши постраждалого, зробить призначення, і якщо необхідно, здійснення профілактичного антирабічного лікування. Якщо Вам призначили щеплення, а це лише 5 ін’єкцій, які проводяться в день звертання за меддопомогою та на 3, 7, 14, 28-й день, робіть їх згідно призначення . Ні в якому разі не переривайте курс лікування та не відмовляйтеся від щеплень.  Вакцина та антирабічний імуноглобулін закуповуються за державні кошти та коштують дуже дорого, та тільки завдяки щепленням можна уникнути  цього небезпечного захворювання.  Тож будьте обачні ! Бережіть себе та своїх рідних,  роз’яснюйте дітям небезпеку, яка може підстерігати їх при контакті з тваринами.

                     

Ізяславське відділення ДУ «Хмельницький

обласний центр контролю та профілактики

хвороб МОЗ України»

 ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь