Проєкт щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору» від 25 жовтня 2024 р. № 1225
Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору (далі - експериментальний проект).
2. Учасниками експериментального проекту є:
2.1 внутрішньо переміщені особи:
які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (далі - перелік територій), і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, або щодо такого приміщення наявні акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та/або звіт з технічного обстеження, складені відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).
Для участі в експериментальному проекті внутрішньо переміщені особи, зазначені в абзацах другому та третьому цього підпункту (далі - наймачі), не повинні одержувати допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418), у тому числі шляхом відмови від такої допомоги;
2.2 власники житлових приміщень, які передають такі приміщення для тимчасового проживання наймачам (далі - наймодавці) на визначений у примірному договорі найму (оренди) житлового приміщення (будинку, квартири) строк та плату;
2.3 Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України, Нацсоцслужба.
Пенсійний фонд України встановлює черговість надання наймачу субсидії на найм житла залежно від наявності фінансування.
Дія експериментального проекту поширюється на наймачів, які наймають житлові приміщення на території України, крім тих, що включені до переліку територій.
До складу домогосподарства наймача не включаються:
- особа, яка перебуває на повному державному утриманні;
- особа, яка в період призначення субсидії на найм житла понад три місяці навчається за денною формою здобуття освіти у закладі загальної середньої або професійної (професійно-технічної), або фахової передвищої або вищої освіти і проживає в гуртожитку;
- особа, яка не проживає разом з наймачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено наявністю відповідних відомостей про задеклароване (зареєстроване) місце проживання наймача та/або членів домогосподарства наймача у відомчій інформаційній системі ДМС (у разі відсутності таких відомостей в інформаційній системі Державної міграційної служби адресу задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) може бути підтверджено документально), або перебуває за кордоном, зникла безвісти, депортована за межі України, перебуває в полоні, проходить військову службу понад 30 днів поспіль на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла.
Підтвердними документами, на підставі яких особу не включають до складу домогосподарства, можуть бути довідка, що підтверджує місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довгостроковим відрядженням, відбуванням покарання; довідка про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку); акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, фактичного місця проживання особи за формою, затвердженою Мінсоцполітики; договір найму житла; судове рішення, яке набрало законної сили, про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, якщо таким судовим рішенням встановлено обставину окремого проживання наймача з особою.
Протягом строку реалізації експериментального проекту заяви, договори найму та копії (скановані копії) інших документів подаються особисто наймачем та наймодавцем за їх вибором:
- до органів Пенсійного фонду України, зокрема в разі надсилання їх в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами); або
- до центрів надання адміністративних послуг, які протягом трьох робочих днів з дати надходження документів передають у формі електронної справи скановані копії заяви та договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені наявні скановані копії документів з накладанням на електронну справу електронного підпису службової особи центру надання адміністративних послуг органам Пенсійного фонду України; або
- до уповноважених банків, визначених відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 39, ст. 1762; 2020 р., № 6, ст. 278) (далі - уповноважені банки), які надали згоду на прийняття, обробку та передачу Пенсійному фонду України заяви, договору найму та інших документів, визначених цим Порядком, і передають у формі електронної справи скановані копії заяви та договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені наявні скановані копії документів з накладанням на електронну справу електронного підпису службової особи уповноваженого банку органам Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії або в електронній формі через особистий кабінет уповноваженого банку на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Перелік таких банків розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України; або
- за технічної можливості в електронній формі за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики. Заява та договір найму, сформовані за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики, з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами разом з долученими наявними сканованими копіями документів передаються Мінсоцполітики до Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Заява та договір найму вважаються такими, що не подані, якщо:
- до них не внесено в повному обсязі відомості;
- відомості у заяві не збігаються з відомостями, зазначеними у договорі найму;
- відсутні підписи наймача та наймодавця (або їх законних представників) у заяві, договорі найму;
- закінчився (у разі подання заяви в електронній формі) строк дії електронного підпису.
Документами, які необхідно подати для встановлення органами Пенсійного фонду України права на призначення субсидії на найм житла та компенсації, є:
- заява;
- договір найму;
- копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпоряджання житловим приміщенням (у разі потреби);
- інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Порядку підтверджують обставини, визначені пунктами 4 і 14 цього Порядку (у разі потреби).
Призначення субсидії на найм житла наймачу та компенсації наймодавцю здійснюється з місяця прийняття органом Пенсійного фонду України рішення про їх призначення. У разі надходження виправлених документів до органу Пенсійного фонду України після встановленого для виправлення 30-денного періоду з дати подання заяви наймач та наймодавець подають новий пакет документів разом з новою заявою.
Наймач та наймодавець несуть відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві, договорі найму та доданих до них документах.
Територіальні органи Нацсоцслужби не рідше ніж один раз на три місяці або на вимогу Пенсійного фонду України перевіряють фактичне місце проживання наймача за адресою найманого житлового приміщення в період призначення субсидії на найм житла.
У разі виявлення факту непроживання понад місяць наймача в найманому житловому приміщенні або невідповідності фактичного складу домогосподарства наймача, зазначеного в заяві, відповідна інформація в порядку, встановленому Нацсоцслужбою та Пенсійним фондом України, засобами Єдиної системи або інформаційної системи Пенсійного фонду України протягом трьох робочих днів передається територіальним органом Нацсоцслужби до органу Пенсійного фонду України, в якому наймач перебуває на обліку.
Орган Пенсійного фонду України після надходження такої інформації припиняє виплату субсидії на найм житла наймачу та компенсації наймодавцю з місяця, що настає за місяцем, в якому надійшла інформація про виявлення фактів, зазначених в абзаці п’ятому цього пункту.
При цьому орган Пенсійного фонду України інформує наймача та наймодавця у спосіб, визначений абзацами п’ятим і восьмим пункту 19 цього Порядку, про припинення виплати субсидії на найм житла наймачу та компенсації наймодавцю та підстави для прийняття такого рішення, а також про можливість поновлення такої виплати з місяця подання до органу Пенсійного фонду України заяви, договору найму та інших документів у порядку, встановленому пунктом 5 цього Порядку.