Сказ – небезпечна хвороба
На території Ізяславської територіальної громади в грудні місяці 2024 року зареєстровано випадок захворювання на сказ у домашнього кота. Від нападу скаженої тварини постраждали дві особи, які отримують антирабічне лікування. Враховуючи, що в поточному році в Україні реєструвалися випадки захворювання на сказ у людей, тому про це захворювання слід знати,як і заходи, що допоможуть вберегтись від такої недуги.
Сказ – гостре інфекційне захворювання, яким хворіють як тварини так і люди, викликається нейротропним вірусом. У людини захворювання на сказ проявляється підвищеною нервовою напругою, боязню води, світла, навіть рух повітря спричиняє значні страждання, паралічем і закінчується смертю. Якщо людина захворіла, вилікувати її вже не можливо. Це захворювання у людини можна лише попередити.
Зараження відбувається при укусі хворої тварини, при послинені нею та попаданню слини на пошкоджені шкірні чи слизові покрови. Можливий механічний занос слини при пораненні лапою, при розробці туш тварин, контакті з послиненим посудом, шкірою тварин. Інкубаційний перебіг хвороби у людини триває від 1 до 3 місяців і може тривати навіть більше 1 року. Інкубаційний період захворювання у тварин значно менший. Дикі тварини стають агресивними, всупереч інстинкту самозбереження, йдуть до житла людей, нападають та кусають тварин, людей. Із домашніх тварин, яких покусали дикі скажені тварини хворіють собаки, коти, ВРХ, МРХ. Слід відмітити ,що поведінка тварини різко змінюється, що повинно насторожити господаря щодо необхідності огляду захворілої тварини ветеринарним лікарем.
При укусі домашньою твариною чи бродячою, безпритульною, дикою твариною, або наявністю ослинення твариною, яка має неадекватну поведінку, місце укусу слід промити великою кількістю води з милом та обробити 70% спиртового розчину настою йоду. А потім негайно звернутися до сімейного лікаря по скерування для надання медичної допомоги лікарем-рабіологом-травматологом. Ні в якому разі не слід вбивати тварину, яка покусала, адже за нею має здійснюватися ветеринарний нагляд. При відсутності ж тварини, або неможливості проведення нагляду ветеринарного лікаря за твариною, яка покусала, постраждала особа підлягає проведенню антирабічних щеплень. Якщо ж тварина загинула — на дослідження направляється голова підозрілої тварини. Лікар-рабіолог, оглянувши постраждалого, зробить призначення, і якщо необхідно – здійснення профілактичного антирабічного лікування, яке, до речі, здійснюється безкоштовно для постраждалих. Якщо Вам призначили щеплення, а це лише 5 ін’єкцій, які проводяться в день звертання за меддопомогою та на 3, 7, 14, 28, 60-й день, робіть їх згідно призначення . Ні в якому разі не переривайте курс лікування. Вакцина та антирабічний імуноглобулін закуповуються за державні кошти та коштують дуже дорого, та тільки завдяки щепленням можна уникнути цього небезпечного захворювання.
Ізяславське відділення
ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України»