Пам’ятка населенню!
Дії під час та після закінчення артобстрілу (бомбардування)
Якщо ви почули свист снаряда (він більше схожий на шурхіт), а через 2-3 секунди – вибух, одразу падайте на землю. Заховавшись в укритті, лягайте і обхопіть голову руками. Трохи відкрийте рота – це вбереже від контузії при близькому розриві снаряда чи бомби.
Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл закінчиться. Можна подумки рахувати хвилини.
По перше, це відволікає. По-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації: артилерійський обстріл не триває вічно, щонайбільше – двадцять хвилин; авіаналіт – значно менше. В наші часи не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються.
Покидаючи місце сховку після закінчення артобстрілу, не давайте собі розслабитися. Тепер уся ваша увага має бути сконцентрованою собі під ноги! Не піднімайте із землі жодних незнайомих вам предметів! Авіабомба, ракета чи снаряд могли бути касетними!
Бойові елементи часто не розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках – від найменшого руху чи дотику.
Слідкуйте за дітьми та підлітками: не дайте їм підняти будь-що з-під ніг!
Навчально – методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Хмельницької області