Корисні поради на випадок хімічної атаки чи витоку отруйних речовин під час війни.

Дата: 08.04.2022 09:03

В разі будь-якої хімічної атаки ЦПД при РНБО України радить:

1.Щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи.
2.Заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем.
3.Увімкнути ТВ чи радіо для отримання вказівок.
4. Попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію.
5. Використовуйте протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
6. Не торкайтесь на вулиці жодних предметів.

ФОСФОР

Фосфорні бомби мають характерний прояв вибуху — яскраве світло, іскри, що нагадують феєрверк. Це супроводжується їдким димом та масштабною пожежею, яку важко ліквідувати.  Фосфорна зброя призводить до опіків дихальних шляхів, ураження кісток і кісткового мозку, змертвіння тканин та часто болісної смерті. Фосфор горить внаслідок взаємодії з киснем, відповідно гасити його потрібно великою кількістю води або мокрим піском.

Перша допомога:

– НЕ МОЖНА пальцями торкатися фосфору на одязі або шкірі постраждалого, для цього використовуйте пінцет чи подібне.

– За можливості занурити пошкоджену частину тіла у воду, адже у воді фосфор не горить. Якщо нема можливості занурити, поливайте або змочуйте водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.

– Обережно зніміть одяг, проте продовжуйте тримати місця ураження у воді.

– Рану треба обробити содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води і накласти вологу (змочену содовим розчином або хоча б просто мокру) пов’язку на рану.

– НЕ МОЖНА прикладати вату чи якусь пов’язку.

– НЕ МОЖНА використовувати перекис! Коли він розпадається, утворюється вода та кисень, а кисень викликає загоряння фосфору.

При отруєнні парами фосфорного з’єднання використовуйте будь-який сорбент (активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил тощо), давайте людині пити багато води, віддавайте перевагу лужним рідинам (молоко, лужні води без газу).

АМІАК

Аміак — безбарвний газ із різким задушливим запахом, добре розчинний у воді, вибухонебезпечний, токсичний. Аміак легший за повітря, тому для захисту необхідно використовувати укриття, підвали та нижні поверхи будинків!

Ось правила, які слід виконувати:
– Виходити із зараженого району необхідно перпендикулярно напрямку вітру.
– Якщо немає можливості вийти з району зараження, необхідно укритися в укриттях, підвалах, квартирах (будинках).
– Загерметизувати вікна, двері, вентиляцію (бажано тканиною, змоченою в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту чи води).
– В квартирі (будинку) бажано пройти до ванної кімнати та включити душ на мілке розпилення (вода поглинає аміак із повітря), вентиляцію НЕ ВКЛЮЧАТИ (витягує чисте повітря та затягує забруднене).
– Якщо чуєте запах аміаку – дихати через зволожену марлеву пов’язку (бажано змочити 5% розчином оцтової або лимонної кислоти).

Перша допомога при отруєнні аміаком:
– Виведіть ураженого на свіже повітря.
– Дайте йому теплого молока з харчовою содою.
– Одягти ватно-марлеву пов’язку, змочену водою, краще 5% розчину оцтової або лимонної кислоти.
– При потраплянні в очі — промийте водою або протріть вазеліновою або оливковою олією.
– При ураженні шкіри — обмийте чистою водою, зробіть примочки з 5% розчину оцтової або лимонної кислоти.

ХЛОР, ЗАРИН, ІПРИТ

Тяжчі за повітря — від них потрібно рятуватись на узвищеннях.

Перша допомога при ураженні хлором:

– Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря.

– Не дозволяти потерпілому пересуватися самостійно.

– Дати потерпілому подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин.

– Транспортувати постраждалого можна лише лежачи. У разі необхідності — зробити штучне дихання способом “рот в рот”.

– Основним засобом боротьби з хлором є вода.