Як допомогти внутрішньо переміщеним особам у громадах?

Дата: 23.03.2022 14:22

В Україні сьогодні майже 12 млн тимчасово внутрішньопереміщених осіб. Люди були вимушені залишити свій дім, змінити життя за лічені дні, переїхати в нові міста та громади.
Дуже важливо, щоб у громадах розуміли ситуацію та правильно ставилися до українців, які потребують допомоги.

Як приймаючим громадам допомогти та підтримати людей

Ось декілька порад від UNICEF.

Тиша та можливість побути наодинці - дуже важливі. Люди могли бути під обстрілами, перший час можуть бути знервованими. Допоможіть їм задовольнити фізіологічні, базові потреби. Тихе місце з можливістю хоч якось усамітнитися допоможе стабілізуватися.

Утримуйтеся від додаткових запитань та розмов, якщо людина сама їх не ініціює. Не починайте першими розпитувати про те, що відбувалось там, звідки приїхали люди. Коли вони будуть готові – поділяться з вами самі. Не давайте обіцянок, які ви не можете виконати. Якщо людина плаче – дайте їй поплакати, не зупиняйте її, просто побудьте поруч.

Якщо у вас під опікою опинилась родина з дітьми – допоможіть зайняти дітей справами. Дітям треба дати час на адаптацію.

Корисні заняття для дітей та активне дозвілля, режим дня допоможе їм максимально нормалізуватися.

Допоможіть знайти інформацію про те, де можна отримати допомогу для внутрішньопереміщених осіб у вашій громаді.

Ви значно краще орієнтуєтесь у своїй громаді, тому ваша допомога та, можливо, супровід до відповідних служб буде дуже корисним.

Сприймайте запитання з розумінням. Намагаючись адаптуватися та немов би «повернути старе життя», люди задають запитання, які вам, як приймаючій громаді, можуть здаватися дивними та не на часі: про холодильник, про гарячу воду, про вай-фай. Будь ласка, ввічливо відповідайте, пояснюючи ваші можливості.

По можливості, не залучайтеся до емоційних розмов у громаді, що стосуються негативних історій, пов’язаних з поведінкою людей, які переїхали з інших регіонів і жили чи наразі живуть у вашій громаді.

Залучайте до допомоги вашій громаді, коли люди відчують себе у безпеці.

Приблизно на третій – четвертий день після переїзду, після задоволення базових потреб своєї родини та отримання відчуття безпеки, люди готові підключатися до допомоги іншим. Залучіть людей до волонтерської діяльності у вашій громаді.