A A A K K K
для людей із порушенням зору
Плужненська громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Енергосистема України переходить в ізольований режим

Дата: 24.02.2022 22:55
Кількість переглядів: 198

 

 

За планом "Укренерго", енергосистема України працюватиме в ізольованому режимі 24-26 лютого 2022 року

Попри постійне загострення ситуації у зоні проведення бойових дій на сході України, оператор системи передач ПрАТ НЕК "Укренерго" не відмовилося від планів провести тести енергосистеми в ізольованому режимі. Це "Українській енергетиці" 22 лютого підтвердили у пресслужбі компанії.

Розповідаємо, як саме відбуватиметься перехід в ізоляцію, для чого це потрібно та чи будуть відключення споживачів.

Що таке "ізольований режим роботи"?

Сучасна енергосистма України поділена на дві зони: більша частина працює синхронно (та спільно) з енергосистемами Росії, Білорусі і Молдови. А менша частина - Бурштинський "енергоостів" - поєднана з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E. Планується, що з 2023 року Україна повністю приєднається до європейської енергомережі. А разом з нами приєднається і Молдова. Для цього протягом багатьох років послідовно виконувався план заходів з удосконалення нашої енергосистеми. А тепер ми мусимо пройти фінальний "іспит": двічі протягом 2022 року пропрацювати окремо від інших країн. За винятком Молдови, що проходитиме ізольований режим разом з Україною.

"Робота в ізольованому режимі — випробування, яке проводиться в межах підготовки до синхронізації об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E. Воно передбачено Угодою про умови майбутнього об’єднання української та європейської енергосистем та має проводитися в два етапи: у зимовий та літній періоди. Результати тестувань стануть підґрунтям для ухвалення рішення ENTSO-E про перехід на паралельну роботу з українською та молдовською енергосистемами", - розповіли в "Укренерго".

Перший етап випробування енергосистеми України в ізольованому від енергосистем Росії, Білорусі та мережі ENTSO-E режимі заплановано на 24-26 лютого 2022 року. Про перенесення тестів у зв'язку з агресивними діями Росії на сході України не повідомляється. Якщо все пройде успішно, другий етап - аналогічне кількаденне відключення - відбудеться у першій декаді червня. 

Що саме відбуватиметься з енергосистемою?

Для проходження випробування ОЕС України буде тимчасово об’єднано з "островом Бурштинської ТЕС", дві частини енергосистеми працюватимуть синхронно. До нас також буде приєднана енергосистема Молдови. Фактично Україна та Молдова працюватимуть єдиним енергоостровом та не матимуть змоги у разі чого отримати аварійну допомогу від інших держав. За планом, від'єднання та приєднання займуть по одному дню, а самі випробування триватимуть три дні. 

"Операції для тимчасового від’єднання "острова Бурштинської ТЕС" від енергосистеми ENTSO-E та приєднання його до ОЕС України розпочались вранці 23 лютого. Після їх завершення будуть виконуватися операції по тимчасовому від’єднанню ОЕС України від енергосистем Росії та Білорусі. Повернення енергосистеми України на паралельну роботу із зазначеними енергосистемами заплановане на 27 лютого. Робота блоку регулювання "Україна-Молдова" в ізольованому режимі запланована 24-26 лютого", - зазначили у компанії.

А ринок електроенергії збережеться? 

Ринок електроенергії працюватиме як і раніше, однак на час ізольованої роботи 24-26 лютого торгові зони ОЕС України та "острова Бурштинської ТЕС" будуть об'єднані. Відповідно, Бурштинська ТЕС та всі решта українських виробників електроенергії у зазначений період працюватимуть в єдиній торговій зоні.

"НЕК "Укренерго" вжило всіх необхідних заходів для забезпечення повноцінного функціонування електроенергетичного ринку в режимі однієї торгової зони під час ізольованої роботи. Зокрема, проведено переналаштування в Системі керування ринком (Market management system — MMS) та решту необхідних заходів. Також проведені роботи для забезпечення безперебійного функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг під час роботи ОЕС України в ізольованому режимі. Диспетчерський центр НЕК "Укренерго" довів до постачальників допоміжних послуг (виробників електроенергії) необхідні обсяги резервів, які під час випробування треба забезпечити на кожному енергоблоці", - відзначили у компанії. 

А у ДП "Оператор ринку" повідомили, що не очікують зростання цін на ринку електроенергії на час роботи в ізольованому режимі. 

Чи є загрози відключення споживачів?

В "Укренерго" запевняють, що робота в ізольованому режимі не є стрес-тестом для енергосистеми. Мета випробувань: продемонструвати здатність енергосистеми підтримувати необхідну частоту 50 Гц в різних режимах роботи. Тестування передбачають почергове проведення відключення генерації та навантаження. Тож ризики для споживачів відсутні.

"Робота всіх видів генерації на час ізольованої роботи спланована таким чином, щоб забезпечувати максимально ефективну роботу енергосистеми з необхідними обсягами резервів та раціональне використання палива", - наголосили в "Укренерго".

На складах наразі накопичено близько  695,2 тис. тонн вугілля, це вдвічі більше, ніж станом на початок опалювального сезону. Також на початок доби 23 лютого до енергосистеми підключено 13 з 15 блоків атомних електростанцій. 

Слабким місцем енергосистеми лишається Луганська ТЕС, що останніми днями перебуває під постійними обстрілами і наразі не працює. Але контрольована українською владою частина Луганської області у 2020 році була поєднана з рештою енергосистеми України завдяки спорудженню підстанції 500 кВ "Кремінська". Тож якщо ЛуТЕС виходить з ладу, без електрики фактично залишається лише місто Щастя, на території якого розташований об'єкт і яке не має резервних ліній для заживлення. Решта Луганщини буде зі світлом.

Чи підключать Україну назад в енергосистему Білорусі і Росії?

НЕК "Укренерго" ствержує, що компанія досягла всіх необхідних домовленостей з операторами системи передачі (ОСП) РФ та РБ про тимчасове припинення паралельної роботи і повернення до неї. Всі дії українського оператора системи передач відповідають умовам договорів про паралельну роботу із ОСП суміжних країн. Про наявність таких документів також повідомив голова парламентського комітету з енергетики та ЖКП Андрій Герус.

Втім енергетики готові і до негативного сценарію, стверджують в "Укренерго". У разі чого Україні вистачить резерву потужності, щоб пройти пікові періоди сезонного споживання без суттєвих обмежень для споживачів.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь