Відновне правосуддя - новий, сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів неповнолітніми
Відділ « Ізяславське бюро правової допомоги» Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Відновне правосуддя - новий, сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку
та вчинення злочинів неповнолітніми
У 2019 році українське суспільство почало знайомитися з програмою відновного правосуддя для неповнолітніх Проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», він впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора України на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Відновне правосуддя – примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим, відновлення соціальних зв’язків з суспільством.
Головна мета програми відновного правосуддя для неповнолітніх – максимально раннє виведення дітей із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.
Ця програма застосовується за чотирьох умов:
• перша – наявність потерпілої сторони – фізичної особи, який кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
• друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості;
• третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
• четверта – наявність згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі. Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності.
Відновне правосуддя це новий, сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, тому що суворе покарання не є запорукою того, що така людина виправиться.
Для успішної реалізації проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» залучаються до співпраці – психологи, громадські організації, діяльність яких спрямована на ресоціалізацію неповнолітніх, ювенальні прокурори та інші учасники.
БПД забезпечує міжінституційну взаємодію, яка дуже важлива особливо при виникненні питань, які вирішити без залучення інших зацікавлених сторін вкрай складно, а саме:
• налагодження комунікації між ключовими учасниками проекту, якість та професіоналізм;
• швидка ефективна координація дій та зворотній зв’язок, обмін інформацією, небайдужість учасників завдяки усвідомленню соціальної значущості проекту;
• гнучкість та можливість відповідати потребам громади, потребам конфлікту і потребам тих людей, які звертаються до програм відновного правосуддя.
Отже, практика відновного правосуддя важлива для суспільства, адже через незнання законів чи просто з підліткової зухвалості, настане жорстке покарання, яке перекреслить усе подальше життя.
Якщо Вам або вашим близьким потрібна правова допомога — телефонуйте за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103 або звертайтеся до місцевих центрів та бюро. Отримати правову допомогу онлайн можна електронною поштою, у Facebook, Viber, Telegram та у мобільному застосунку «Безоплатна правова допомога»., та скористатися платформою цифрових консультацій WikiLegalAid.